Rzecz o uchodźcach

Przemierzając trasę, którą fala uchodźców docierających z Bliskiego Wschodu i Afryki wędrowała przez kraje europejskie, podążało się szlakiem przedmiotów, jakie po sobie zostawiali. Dobytek, z którym docierali do Europy pokonując Morze Śródziemne ograniczał się do minimum. W produkty niezbędne, takie jak woda, jedzenie, czy środki higieny zaopatrywali ich na przejściach granicznych wolontariusze. W obozach przejściowych lub dzikich koczowiskach, gdzie zatrzymywali się na dłużej, otrzymywali m.in. koce i odzież a dzieci zabawki. Nie przywiązywali się do tych rzeczy. W każdej chwili mogli zostać przeniesieni w kolejne miejsce. Niejednokrotnie wyruszali w pośpiechu, zostawiając po drodze zbędny bagaż.

Węgry, Serbia, Chorwacja. Wrzesień 2015r.

01Starter po karcie SIM tureckiego operatora telefonii komórkowej porzucony w Chorwacji przy przejściu granicznym z Serbią w miejscowości Bapska. Opuszczając Syrię imigranci kupowali w Turcji startery, nie tylko by być w kontakcie z bliskimi, którzy zostali ale także by móc sprawdzać za pomocą  GPS w telefonie swoją lokalizację podczas dalszej podróży do Grecji.

 

02Opuszczone namioty, które wiatr przegnał w pole kukurydzy przy zielonej granicy w Röszke na Węgrzech. Poprzedniej nocy prowizoryczny obóz opuściły setki uchodźców, którzy przybyli z Serbii by zdążyć przed zamknięciem przejścia przez węgierskie wojsko i policję.

 

03Dziecięcy rysunek „Dzień dobry Niemcy” znaleziony na chorwackiej drodze przy przejściu granicznym Bapska. Punktem docelowym dla większości imigrantów przybywających do Europy były Niemcy.

 

04Zabawki pozostawione przez uchodźców po tym jak opuścili dworzec kolejowy Keleti w Budapeszcie, gdzie przez wiele dni koczowali w oczekiwaniu na możliwości dalszej podróży. Maskotki przynosili dzieciom wolontariusze i lokalni mieszkańcy.

 

04bGra w piłkarzyki, którą wolontariusze przynieśli do chorwackiego obozu w Opatovac, gdzie przez długie godziny, niekiedy dni, setki imigrantów czekało na podstawową rejestrację a następnie autobusy, które zawoziły ich na kolejne przejścia graniczne.

 

05aKurtka zostawiona na krzewie winnicy położonej w pobliżu obozu przejściowego w Opatovac. W Chorwacji, gdzie trwało właśnie winobranie, uchodźcy częstowali się rosnącymi przy drodze winogronami i chronili w cieniu po długich godzinach marszu.

 

06aTelefon komórkowy zgubiony lub porzucony w polu po serbskiej stronie granicy z Chorwacją w Tovarniku.

 

07Koce termiczne zostawione na cmentarzu prawosławnym w Tovarniku na granicy Chorwacji i Serbii. Zatrzymani przez straż graniczną uchodźcy spędzili deszczową noc wśród nagrobków.

 

08Opakowanie po artykułach higienicznych niemieckiej pomocy humanitarnej, rozdawane przekraczającym granicę serbsko-chorwacką w miejscowości Bapska. Zestaw zawierał produkty pierwszej potrzeby – szampon, pastę i szczoteczkę do zębów, antybakteryjny żel do mycia rąk.

 

09Oprawki okularów. Przejście graniczne Berkasovo, Serbia.

 

10Buty pozostawione na węgiersko-austriackim przejściu granicznym Hegyeshalom. Po wielokilometrowej wędrówce przez Europę przybysze dotarli do Austrii. Od upragnionych Niemiec dzieliła ich już tylko jedna granica.